top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

CHATGPT İLE YAPABİLECEKLERİNİZ


CHATGPT NEDİR?

ChatGPT, OpenAI firması tarafından Kasım 2022'de başlatılan bir sohbet robotudur. Ancak basit bir sohbetten fazlasını yapabilmektedir. Bu blog yazımızda da chatGPT'yi nasıl faydalı şekilde kullanabiliriz ona bakıcaz.


CHATGPT NASIL KULLANILIR?

Öncelikle https://openai.com/blog/chatgpt/ bağlantısı üzerinden ChatGPT sayfasına giriyoruz.

Sayfada bulunan "TRY CHATGPT" butonuna tıklıyoruz ve site bizi kayıt sayfasına yönlendiriyor. "Sign up" butonuna tıklayıp mailimiz ve telefon numaramız ile kayıt oluyoruz. Ardından bizi görseldeki arayüz karşılıyor. Alt kısımda bulunan mesaj bloğuna yaptırmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.


CHATGPT İLE NELER YAPABİLİRİZ?

1- Yazılım Projelerinde: ChatGPT'nin ilk bahsediceğimiz faydası tabiki de yazılım projelerinde bize yardımcı olabilmesi. Aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi ChatGPT'ye "div nasıl ortalanır?" diye örnek bir soru sordum, yanıt gördüğünüz gibi.


2- Günlük İşler İçin Program Hazırlar: Yapılacak işlerinizi yazıp, yapılacak işleriniz için bir program isterseniz size aşağıdaki gibi saatleri belirlenmiş bir program hazırlayacaktır:


3- Diyet Programı Hazırlama: Yaşınızı, boyunuzu ve kilonuzu yazıp diyet programı isterseniz size uygun bir program hazırlayacaktır:


4- Yaptığınız Girişimler İçin Danışmanlık: Herhangi bir konuda girişimde bulunduğunuzda ve bilgi alıcak, aklınızdaki soruları soracak bilgili birini tanımıyorsanız ChatGPT size yardımcı olacaktır:

5- Makale Yazdırma: İstediğiniz bir konuda noktalama işaretlerine dikkat ederek, isteğinize uygun bir makale yazdırabilirsiniz, isterseniz yazar ismi belirterek o kişinin tarzıyla yazdırabilirsiniz:


6- Çeviri: Yazdırdığımız makaleyi veya harhangi bir yazıyı siteye atıp "İngilizceye çevir" yazarak, ChatGPT'ye çeviri yaptırabilirsiniz:


Blog yazımızı burada bitirmek istiyorum, umarım faydalı olmuştur.7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

LINUX NEDİR?

bottom of page