top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

PYTHON DERS 1 - GİRİŞPYTHON HAKKINDA TEMEL BİLGİLER

Python, kolay okunabilir ve anlaşılabilir bir dildir ama bu pythonın yapabilecekleri sınırlamaz. Python web geliştirme, masaüstü uygulamalar, oyun geliştirme gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Python ile yazılan programlar, diğer programlama dillerine göre daha kısadır ve daha hızlı geliştirme imkanı sunar.


PYTHON KURULUMU

1- Öncelikle bilgisayarınızda pythonın önceden kurulu olup olmadığını kontrol edelim.


Bilgisayarın görev çubuğunda bulunan arama kısmına "cmd" yazalım ve komut istemine girelim.


Açılan panele "python --version" yazarak bilgisayarımızda yüklü olan python sürümünü öğrenebiliriz.


2- Eğer bilgisayarınızda python yüklü değilse https://www.python.org/ sitesinden pythonı indiriyorz.

Python yorumlanmış bir programlama dilidir yani .py uzantılı bir metin dosyasında bile python kodumuzu çalıştırabiliriz. Ancak kodlarımızı daha düzenli, okunabilir ve hızlı yazmak için "editör" kullanıcaz. Birçok programlama dilini desteklemesi nedeniyle "Visual Studio Code" editörünü kullanıcaz.

3- Visual Studio Code editörünü https://code.visualstudio.com/ linkinden indirebilirsiniz, indirme ve kurulumda sizi yönlendirdiği için burada detay verme gereği duymadım. Kurulumu yaptıktan sonra karşınıza bu aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak işaretlediğim simgeye tıklayın

buradan python için gerekli bir eklentiyi indiricez.

Açılan panelde arama kısmına "python" yazarak önümüze çıkan ilk eklentiyi yüklüyoruz.

Daha sonra sol üst kısımda bulunan "Dosya" yazısına tıklıyoruz ve açılan seçeneklerden yeni dosyayı seçiyoruz. Ekranın üst kısmında çıkan seçeneklerden "python" seçeneğini seçiyoruz.
4- Artık kod yazmak için hazırız. Programlama dillerinde gelenekselleşmiş olan ekrana "Hello World" yazdırmayı yapmak istiyorum. Kodu çalıştırmadan önce bir yere kaydetmeniz gerekli, isterseniz direkt masaüstüne kaydedebilirsiniz veya bir klasör açarak daha düzenli çalışabilirsiniz. Kaydetmek için "Ctrl+S" yapmanız yeterli olacaktır.

print("Hello World")

İlk dersimiz buradan sonlandırıyorum. Bir sonraki derste görüşmek üzere...31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page