top of page
 • Yazarın fotoğrafıAdmin

PYTHON İLE INSTAGRAM GİRİŞ BOTU


Python Selenium Kütüphanesi

Python Selenium, web tarayıcısı otomasyonu için kullanılan bir Python kütüphanesidir. Selenium, test otomasyonu, web kazıma, web tabanlı uygulama otomasyonu ve web sayfası testleri gibi çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Bu kütüphane, web tarayıcısını otomatik olarak kontrol etmenizi ve test senaryolarınızı otomatikleştirmenizi sağlar. Python Selenium, Chrome, Firefox, Safari, Edge ve diğer birçok web tarayıcısı için sürücüler sağlar. Selenium kütüphanesi aynı zamanda, web sayfaları üzerinde belirli eylemleri gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz bir dizi işlev ve özellik de sunar. Örneğin, sayfa yüklemelerini kontrol etmek, metin girdileri yapmak, sayfa öğelerini bulmak, tıklamak ve çıktılarınızı kontrol etmek gibi işlemler için özel fonksiyonları ve yöntemleri vardır.


Selenium Kütüphanesi Nasıl İndirilir?

Bilgisayarın başlat bölümündeki arama kısmına "CMD" yazın ve komut istemini açın. Açılan panele "pip install selenium" yazarak kütüphaneyi indirebilirisiniz.


Geckodriver

Geckodriver, Mozilla Firefox web tarayıcısının Selenium WebDriver protokolü üzerinden otomatik olarak kontrol edilmesini sağlayan bir sürücüdür. Selenium, tarayıcıları otomatik olarak kontrol etmek için tarayıcı sürücüleri kullanır. geckodriver, Firefox tarayıcısının güncel sürümlerinde kullanılan bir sürücüdür ve Mozilla tarafından geliştirilmiştir. Bu sürücü, Selenium test senaryolarının Firefox tarayıcısında çalıştırılmasına olanak tanır. Tarayıcı işlemlerini kontrol etmek için HTTP istekleri ve JSON verileri kullanan bir protokol olan WebDriver protokolünü uygular.

geckodriver, Python, Java, Ruby, C# ve diğer birçok programlama dilinde kullanılabilen Selenium WebDriver kütüphanesi ile birlikte kullanılabilir. Bu sürücü, tarayıcıyı kontrol etmek için bir dizi yöntem ve işlevler sağlar. Örneğin, sayfa yüklemelerini kontrol etmek, metin girdileri yapmak, sayfa öğelerini bulmak, tıklamak ve çıktılarınızı kontrol etmek gibi işlemler için özel fonksiyonları ve yöntemleri vardır.

Geckodriver indirmek için https://github.com/mozilla/geckodriver/releases adresine gidin ve oradan size uygun olan geckodriverı indirin.


Kod

from selenium import webdriver # selenium kütüphanesini projemize dahil ediyoruz.
import time # time kütüphanesini projemize dahil ediyoruz.

browser = webdriver.Firefox() # Firefox tarayıcısını kullanacağımızı belirtiyoruz.

# try-except bloğu ile hata oluşması durumunda programın çökmemesini sağlıyoruz.

try:
  browser.get("https://www.instagram.com/") # Tarayıcıyı belirtilen adrese yönlendiriyoruz.
  time.sleep(5) # 5 saniye bekleme süresi ekliyoruz. 

  browser.maximize_window() # Tarayıcıyı tam ekran yapar.
 
  username = browser.find_element("name", "username") # Tarayıcıda username adında bir element arıyoruz.
  password = browser.find_element("name", "password") # Tarayıcıda password adında bir element arıyoruz.

  username.send_keys("username") # Elemente username değerini gönderiyoruz.
  password.send_keys("password") # Elemente password değerini gönderiyoruz.
  time.sleep(5)

  login = browser.find_element("xpath", "//button[@type='submit']") # Tarayıcıda login adında bir element arıyoruz.
  login.click() # Elemente tıklama işlemi gerçekleştiriyoruz.

  time.sleep(5)
except:
  print("Hata oluştu!")

İlk olarak projemize indirdiğimiz selenium ve time kütüphanesini dahil ediyoruz.

Projede "Firefox" tarayıcısını kullanacağımı koda belirtiyorum.

Bir "try-except" bloğu kullanarak proje hata verirse çökmeden bize hata mesajı vermesini sağlıyorum.

Instagramın web adresine ("https://www.instagram.com/") gitmek istediğimiz için kodumuza gidiceğimiz adresi belirtiyoruz.

Tarayıcımızın yavaş açılma ihtimalini düşünerek programın 5 saniye beklemesi için "time.sleep(5)" fonksiyonunu kullanıyoruz.

"find_element" fonksiyonu HTML kodlarıyla alakalı bir durum. id'si "username/password" olan kısmı bulmak için kullanıyoruz.12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page